Lopec 2025: Z lahkimi in prilagodljivimi rešitvami je mogoče tiskano elektroniko zanesljivo in stroškovno učinkovito integrirati v različne izdelke. (Vir: Münchenski sejem)
#lopec #tiskanaelektronika #prilgdljivost #avtomobilizem #trajnost #baterije #senzorji
"Lahke elektronske komponente podpirajo trajnostne koncepte vozil, zagotavljajo večjo varnost in manjšo porabo energije," pravi dr. Klaus Hecker, generalni direktor soorganizatorja Lopec OE-A (Organic and Printed Electronics Association), mednarodne delovne skupine pri VDMA. S tiskanimi elektronskimi elementi je mogoče implementirati vrsto dodatnih funkcij, poudarja Hecker: "Tiskana elektronika je tanka in prilagodljiva, zato jo je mogoče neopazno vključiti v najrazličnejše izdelke. Na ta način je z njihovo uporabo mogoče znatno zmanjšati tudi težo vozila."
Sejem 2025 bo med drugim predstavil tudi aplikacije za avtomobilsko industrijo, ki so že na trgu ali bodo kmalu komercialno dostopne. Med razstavljavci bodo podjetja Covestro, Henkel, Heraeus, IEE in Tesa ter različna zagodnsa podjetja, pa tudi srednje velika podjetja in raziskovalne ustanove z vsega sveta.
Tiskani senzorji
Poudarek Lopec 2025 bo na e-mobilnosti. Razstavljavec Flexoo bo predstavlil ultratanko senzorsko enoto MiniMoS, ki natančno meri tlak in temperaturo baterij in drugih naprav za shranjevanje energije. Na način spremljanja stanja baterije v realnem času je mogoče življenjsko dobo baterije električnega avtomobila podaljšati za do 40 odstotkov. Poleg tega je požarna ogroženost manjša, ker so kritične anomalije pravočasno zaznane. MiniMoS prenaša podatke v obstoječe sisteme za upravljanje baterije prek povezave Bluetooth.
Tiskana elektronika prispeva tudi k varnosti vodikove mobilnosti, kot bo to predstavilo podjetje Arkema Piezotech. To francosko podjetje je specializirano za piezoelektrično plastiko. Nizi senzorjev, natisnjeni iz te, pritrjeni na visokotlačne rezervoarje za vodik, namreč beležijo zvočne valove, ki nastanejo med udarci ali drugimi mehanskimi vplivi, in jih pretvorijo v električne signale. Na ta način je mogoče določiti resnost in lokacijo poškodbe, kot tudi prezgodnje staranje rezervoarja.
Senzorska rešitev za avtomobilske pnevmatike, ki jo je razvil finski raziskovalni center VTT, pa pomaga varčevati z gorivom s pomočjo nastavitve optimalnega tlaka v pnevmatikah. Analiza življenjskega cikla, ki je bila izvedena v okviru projekta EU Unicorn, potrjuje pozitiven vpliv na okolje.
Na krožno gospodarstvo so pripravljene tudi elektronske komponente, ki jih je ob koncu življenjske dobe mogoče brez poškodb razstaviti in jih je zato lažje sortirati za recikliranje. Razstavljavec Tesa v ta namen namreč ponuja tehnologijo, ki omogoča, da elemente na zahtevo odlepimo. Kljub temu so vezi trajne, a jih enostavno prekinemo.
Individualno oblikovanje luči in notranjosti
Fleksibilna, organska in tiskana elektronika ni prepričljiva le v smislu trajnosti in varnosti, pojasnjuje generalni direktor OE-A Hecker: "Enostavno integrirane elektronske komponente ponujajo oblikovalcem brezmejne možnosti in utirajo pot individualizaciji izdelave vozil." Audi na primer že ponuja individualno nastavljive zadnje luči OLED iz segmentov, ki jih je mogoče individualno upravljati. Tehnologija se bo v prihodnje vse bolj uporabljala za komunikacijo z ostalimi udeleženci v prometu, kot pravi dr. Werner Thomas, projektni vodja osvetlitve OLED pri Audiju, ki bo omenjeno pojasnil v svojem predavanju na kongresu Lopec (26. februar ob 9.45).
Poseben navdih bo zagotovo koncept Application Session Mobility. Antolin, podjetje za notranje rešitve vozil, bi denimo predstavilo nteligentne površinske tehnologije, pri katerih so barvno spreminjajoče se folije razstavljavca E-Ink integrirane v notranjost vozila. Te zagotavljajo prilagodljiv dizajn notranjosti.
Več informacij v koledarju dogodkov.