Posreduj na FacebookPosreduj na TwitterPosreduj na LinkedIn
Seminar bo potekal 15. in 16. maja 2012 v prostorih Mestnega muzeja Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana, med 9.30 in 17. uro. Predavanja bodo v angleščini, brez simultanega prevajanja.

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

PREDAVATELJI:
Gordon Young (Velika Britanija, www.gordonyoung.net) je dobitnik dveh nagrad Royal Society of Arts Art for Architecture Award, velike nagrade Tokyo Type Directors, nagrade Royal Town Planning Institute Street Design Award in prejemnik arhitekturne nagrade RIBA Award.

Gabriel Freeman (Španija, unmundofeliz2.blogspot.com) je profesor na ESD v Madridu. Skupaj s Sonio Freeman vodita skupino vizualnih aktivistov Un Mundo Feliz in sta člana studia LSDspace (www.lsdspace.com). Njuna dela so bila objavljena v Pie Books, Rockport, Daab gmbh, Paopaws, Graphis, Verlag Hermann Schmidt, Soft Skull Press, GG, Edition Olms, Index Book, Monsa, IDN, Etapes, AD inNovum.

Alain Le Quernec (Francija, www.alainlequernec.fr) je dobitnik številnih mednarodnih nagrad, med drugim nagrade Moscow International Biennial of Graphic Design Golden Bee Award, nagrade BEDA Award in Paris Cultural Poster Prize. Je zmagovalec Sofia Stage Poster Triennial in Mexico International Poster Biennial. Član Alliance Graphique Internationale.

Slavimir Stojanović (Srbija, www.slavimir.com) je dobitnik nagrad Epica, Cresta, Clio, Eurobest, Golden Drum, ADC, TDC, Brumen, Grifon, Global Award in ustanovitelj Futro - Premium Art Brand. Njegovi projekti so del zbirk Muzeja umetnosti in oglaševanja v Hamburgu in Muzeja plakatov v Varšavi. Stojanović je vključen v Taschnovo Contemporary Graphic Design in Rockportovo 30 New Masters of Poster.

PRVI DAN SEMINARJA, v torek 15. maja 2012, bosta svoje delo predstavila vodilni britanski avtor s področja javne umetnosti Gordon Young in španski vizualni aktivist Gabriel Freeman. Gordon Young bo v svojem predavanju predstavil projekt The Comedy Carpet (2011) - tipografsko instalacijo, ki jo je v obmorskem letovišču Blackpool pet let ustvarjal skupaj z oblikovalskim studiem Why Not Associates. Na 2.200 kvadratnih metrih raztezajoča se instalacija iz betona in več kot 160.000 posameznih granitnih črk je Youngov največji umetniški podvig doslej. Gabriel Freeman bo v predavanju z naslovom Kako biti pankrt pop oblikovanja? predstavil pozicijo oblikovalskega bastarda, ki premore energijo za razmislek o svoji poziciji v svetu in za ustvarjanje protestnega dizajna.

DRUGI DAN SEMINARJA, v sredo 16. maja 2012, bosta predavala francoski mojster plakatov Alain Le Quernec in srbski grafični oblikovalec in vizualni umetnik Slavimir Stojanović. Alain Le Quernec bo v svojem predavanju spregovoril o grafičnem oblikovanju in oglaševanju kot dveh obrazih komuniciranja, ki si ne delita enakih vrednot in razvijata različne jezike. To pojasnjuje, zakaj je njegovo delo še vedno politično, družbeno in kulturno angažirano in izključuje oglaševanje. Predavanje Slavimirja Stojanovića bo zgodba o nastanku Futro - Premium Art Brand in o njeni poti na police svetovnih centrov, kot so Centre Pompidou v Parizu in Moma Design Store v New Yorku. Avtor bo spregovoril o tanki črti med umetnostjo in oblikovanjem ter o apliciranju grafičnih elementov na uporabne predmete.

BIOGRAFIJE PREDAVATELJEV: 
Gordon Young (1952) (www.gordonyoung.net) je v sedemdesetih, ko je v ospredje prišel koncept »art & language«, študiral v Coventryju pod mentorstvom Terryja Atkinsona in študij nadaljeval na Royal College of Art v Londonu. Preden je postal umetnik s polnim delovnim časom, je deloval kot kustos v Yorkshire Sculpture Park in direktor Welsh Sculpture Trust. Young v javnem prostoru deluje že več kot dvajset let in ustvarja dela, ki ponujajo nov razmislek o družbeni zgodovini, vključujejo skupnosti in na novo definirajo odnos med umetnostjo in arhitekturo. S svojim delom posega na vsakdanje površine - na pločnike, klopi, zidove in stopnice - ter jih spreminja v evokativne in provokativne prostore. V osrčju njegovega dela je jezik - besede, ki umetnini dajejo obliko ter gledalca pritegnejo, očarajo in zabavajo. Še posebej ga privlačita vsakdanja tipografija in fizičnost besedila na prostem. Med njegovimi številnimi nagrajenimi deli so: Listening Stones (GCHQ), Walk of Art (Yorkshire Sculpture Park), Typographical Trees Crawley Library, The Cursing Stone (Carlisle), Wall of Wishes (Brunel Academy, Bristol), Climbing Towers (Blackpool) in Eric Morecambe Memorial Area (Morecambe). Projekt The Comedy Carpet (2011) (www.comedycarpet.co.uk) je nastajal pet let in je glede na obseg in kompleksnost Youngovo najbolj ambiciozno delo do sedaj.

Gabriel Freeman (1967) (unmundofeliz2.blogspot.com) je na Univerzi v Salamanci diplomiral iz likovnih umetnosti. Študiral je filozofijo in predaval na oddelku za arhitekturo Politehniške univerze v Madridu in na oddelku za likovne umetnosti Univerze v Salamanci. Je profesor na ESD v Madridu. Skupaj s Sonio Freeman vodita skupino vizualnih aktivistov Un Mundo Feliz in sta člana studia LSDspace (www.lsdspace.com). Uredila sta CD Revolution Dingbats & Motion Dingbats (New Happy Brand 2006), knjigo PICTOPIA: Radical design in a Brave New World (Promopress 2008), ki vsebuje 400 brezplačnih piktogramov in 200 filmov za splet, in knjigo IMAGOMUNDI: pictograms, ideograms, signs for utility, usefulness and pleasure (Promopress 2010), v kateri je zbranih 1450 piktogramov. V 2012 sta izdala knjigo NONONSENSE Terese Sdralevich in The New Disasters of War (Boldbooks & De Ruina). Njuna dela so bila objavljena v Pie Books, Rockport, Daab gmbh, Paopaws, Graphis, Verlag Hermann Schmidt, Soft Skull Press, GG, Edition Olms, Index Book, Monsa, IDN, Etapes, AD in Novum. Sodelovala sta pri razstavah, dogodkih in srečanjih v Zürichu, Melbournu, Barceloni, Madridu, Mexicu DC, Firencah, Milanu, San Franciscu, New Yorku, Los Angelesu, Portlandu, Coloradu, Maastrichtu, Sofiji, Bruslju, Nagoji, na Cipru in Tajvanu.

Alain Le Quernec(1944) (www.alainlequernec.fr) je po zaključenem študiju v Parizu postal učitelj likovne umetnosti (1965). V tem času se je kot samouk ukvarjal z oblikovanjem plakatov. Njegov prvi plakat je bil natisnjen leta 1962. Zaradi ljubezni do poljskih plakatov je za eno leto prekinil poučevanje in na Akademiji za likovno umetnost v Varšavi študiral pri profesorju Henryku Tomaszewskem, ki je odločilno vplival na Le Quernecovo etiko grafičnega oblikovanja. Po vrnitvi v Francijo (1972) je nadaljeval s poučevanjem in se odločil, da je grafično oblikovanje mogoče razvijati od koderkoli. Tako je svojo prakso oblikovanja plakatov s pomočjo enostavnih tehnik razvijal daleč stran od Pariza, v odmaknjeni provinci Bretanji. Njegov neobičajni pristop je bil predstavljen na številnih mednarodnih dogodkih, razstava v Pariškem muzeju plakatov (1987) pa je postala mejnik v avtorjevem razvoju. Le Quernec je član AGI od leta 1990, njegovo delo pa ostaja politično, družbeno in kulturno angažirano ter brez stika z oglaševanjem.

Slavimir Stojanović (1969) (www.slavimir.com) je grafični oblikovalec, vizualni umetnik, ki deluje pod psevdonimom Slavimir Futro, partner pri Designis, agenciji za oblikovanje in znamčenje, kreativni direktor agencije Communis DDB in ustanovitelj Futro - Premium Art Brand. Študiral je na Akademiji za uporabno umetnost in oblikovanje v Beogradu ter na HDK v Goteborgu na Švedskem. Med letoma 1992 in 1999 je delal za S Team Bates Saatchi & Saatchi, med letoma 1999 in 2007 pa je živel v Ljubljani in delal za Kompas Design, Arih Advertising in njegovo lastno Futro Creative Service Unit. Delo na področju vizualnih komunikacij, oblikovanja in oglaševanja mu je prineslo več kot 300 mednarodnih priznanj, med drugim nagrade Epica, Cresta, Clio, Eurobest, Golden Drum, ADC, TDC, Brumen, Grifon, Global Award in številne druge. Njegovo delo je bilo predstavljeno v prestižnih svetovnih revijah, kot so Graphis, Print, Communication Arts, Computer Arts, How, Media Marketing, MMKreativ, Novum in druge. Njegovi projekti so del zbirk Muzeja umetnosti in oglaševanja v Hamburgu in Muzeja plakatov v Varšavi. Stojanović je vključen v Taschnovo Contemporary Graphic Design in Rockportovo 30 New Masters of Poster. Živi in ustvarja v Beogradu z ženo Oljo in njuno hčerko Nadjo.

Seminar bo potekal 15. in 16. maja 2012 v prostorih Mestnega muzeja Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana, med 9.30 in 17. uro. Predavanja bodo v angleščini, brez simultanega prevajanja. Kotizacija za dvodnevni seminar s kosilom znaša 200 EUR (DDV ni vračunan v ceno), za študente pa 50 EUR (DDV ni vračunan v ceno). Prijave sprejemamo vsak dan med 9. in 15. uro na naslov: EMZIN, Metelkova ulica 6, 1000 Ljubljana, tel.: 01 430 35 44, 031 685 067, fax: 01 430 35 40, e-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..

Jasna Rackov, Nika Perne, vodji projekta


Posebna zahvala: Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo, British Council, Hotel Slon.