Posreduj na FacebookPosreduj na TwitterPosreduj na LinkedIn
Podjetje Kurz trenutno edini proizvajalec, ki PET odpadke lastnih izdelkov pretvarja v surovino.(Vir: Leonhard Kurz)
Na Interpacku 2023 je podjetje Leonhard Kurz javnosti prvič predstavilo Recosys 2.0 – nadaljnji razvoj sistema za prevzem in recikliranje materialov PET transfernih folij. Podjetje Kurz je kot prvo podjetje na svetu v industriji plastike uvedlo tovrsten način recikliranja. S pomočjo Recosys 2.0 je odslej mogoče odpadke transfernih papirjev, torej nosilnih folij, iz grafične industrije prvič predelati v reciklirano PET surovino (na kratko rPET).

#kurz #pet #rpet #recosys #recikliranje #plastika #folija

Podjetje Kurz s sedežem v Fürthu (Nemčija) želi embalažno industrijo pripeljati korak bližje krožnemu gospodarstvu, kot je navedeno v sporočilu za medije. Prvi korak v tej smeri je bila uvedba koncepta Recosys in postindustrijske spojine Recopound. Reciklirani granulat za brizganje plastike že prihrani do 40 odstotkov CO₂ v primerjavi z izdelavo plastike iz svežih primarnih surovin. Reciklirana surovina je primerna za proizvodnjo čvrstih plastičnih izdelkov, ki jih je mogoče tudi kakovostno dekorirati.

Zahvaljujoč novim procesom reciklažni koncept Recosys 2.0 zdaj ne omogoča le recikliranja še več izdelkov znamke Kurz, ampak tudi razširja možnosti uporabe tovrstnega recikliranega materiala.

PET postane rPET
rPET se med drugim uporablja za proizvodnjo plastenk ali plastične embalaže in ponuja tudi široko paleto možnosti uporabe. Vse stranke, ki sodelujejo v konceptu Recosys, prejmejo certifikat recikliranja, ki ga potrdi neodvisna okoljska strokovna organizacija Intechnica Cert. Po navedbah podjetja Kurz, je ta certifikat namenjen zagotavljanju sledljivosti procesa in preglednosti za končne kupce in potrošnike. Ponuja tudi informacije o letnem prihranku CO₂. S pomočjo Recosys 2.0 je mogoče emisije Scope 3, to je emisije toplogrednih plinov vzdolž celotne dobavne verige podjetja, zmanjšati do 90 odstotkov. To je med drugim doseženo z izogibanjem sežigu nosilnih materialov, nižjim ogljičnim odtisom izdelka (PCF) in
splošnim ohranjanjem virov, saj za proizvodnjo PET niso potrebne primarne surovine.

Več informacij na www.leonhard-kurz.com.