
Format JDF je spodbudil digitalno preobrazbo v tiskarski industriji. Zakaj bo naslednik XJDF pospešil ta razvoj?
#xjdf #cip #xml #podatki #izmenjavapodatkov #omrezenatiskarna
V nadaljevanju tega prispevka sledi kratek opis razvoja protokola, s katerim se na sodoben način lahko izmenjujejo parametri naročil in tiskarske proizvodnje med napravami in sistemi različnih proizvajalcev.
Leta 1995 je bilo ustanovljeno združenje CIP3 (Mednarodno združenje za integracijo priprave za tisk, tiska in dodelave), ki je z enako imenovanim podatkovnim protokolom ustvarilo možnost prenosa podatkov o prednastavitvah barv iz priprave za tisk na upravljalno konzolo. Ker ni bilo omrežij in vmesnikov do tiskarskih strojev, se je to običajno izvajalo s spominskim prenosnim modulom.
Nekje okoli leta 2000 pa je JDF protokol prvič utrl pot novim oblikam avtomatizacije, z njim pa se je novim nalogam moral prilagoditi tudi takratni MIS sistem. Leta 2010, skoraj deset let po razvoju standarda JDF, ki temelji na XML strukturi podatkov, skoraj ni bilo programske opreme, ki ne bi uporabljala te možnosti izmenjave podatkov. Extensible Markup Language, skrajšano XML, je tako rekoč besedilna datoteka za predstavitev hierarhično strukturiranih podatkov, ki jih lahko berejo tako ljudje kot stroji. To je pomenilo, da informacije, povezane z delom in proizvodnjo, niso bile več ujete na posameznih strojnih sistemih oz. Njihovi pripadajoči programski opremi. Pojem "omrežena tiskarna" je bil cilj vsake tiskarne in specifičen uspeh povezovanja tiskarskih proizvodnih procesov vse od priprave do dodelave.
Potem, ko je JDF postal preokoren, pa se je pojavila ideja o nasledniku, to je podatkovni protokol XJDF. Ta naj bi poskrbel za elegantnejšo izmenjavo naročil in proizvodnih parametrov med različnimi napravami in sistemi različnih proizvajalcev. XJDF predstavlja spremembo paradigme, ki je primerljiva s prehodom iz PostScripta v PDF. Stari format je bil očiščen do jedra in nadgrajen z elegantnejšimi funkcijami, ki omogočajo bolj priročno izmenjavo vsebin, lažjo obdelavo v sistemu ERP, hkrati pa odpirajo nove možnosti avtomatizacije.
XJDF ne predstavlja le napredka v smislu vmesniške tehnologije, ki se je v večji meri zgodil že z uvedbo protokola JDF, čeprav predvideva tudi razvoj te. V osnovi uporablja priljubljeno podatkovno strukturo XML, ki predvsem omogoča hitrejšo in učinkovitejšo implementacijo v delovnih tokovih v primerjavi z JDF.
Več informacij na www.cip4.org.