Posreduj na FacebookPosreduj na TwitterPosreduj na LinkedIn
20160617 data polovicni prispevki
Katere prispevke popoldanski s. p. plača polovično in katere v celoti?
Bodoči podjetniki, ki razmišljajo o registraciji popoldanskega s. p., se pogosto sprašujejo, katere prispevke plačajo, če se kot popoldanski s. p. registrirajo v drugi polovici meseca.

Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) na podlagi Sklepa o določitvi prispevkov za posebne primere zavarovanja določa mesečni znesek pavšalnega prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki od 1. aprila 2016 znaša 32,43 evra. Sklep v nadaljevanju določa še, da zavezanci plačajo polovico navedenega zneska prispevka za mesec, v katerem opravljajo dejavnost 15 dni ali manj. Prispevek se plačuje mesečno do 15. v mesecu za pretekli mesec.

Prispevek za zdravstveno zavarovanje za popoldanski s. p. od januarja 2016 dalje znaša 32,67 evra. Prispevek se plačuje mesečno, do 15. dne v mesecu za pretekli mesec. Plača se vedno celotni znesek ne glede na dejansko število dni opravljanja dejavnosti v mesecu.

Skupen znesek prispevkov za popoldanski s. p. torej mesečno znaša 65,10 evra in kot že omenjeno, ga je potrebno plačati do 15. v mesecu za pretekli mesec.

Pavšalni prispevek je velikokrat predmet slabe volje pri postopku registracije popoldanskega s. p. Podjetnikom, ki pridejo na VEM točko DATA registrirati popoldanski s. p. moramo pogosto razlagati, da morajo kljub temu, da so polno zavarovani v podjetju, kjer so zaposleni, ob registraciji popoldanskega s. p., plačevati mesečno še pavšalne prispevke. Zakonodajalec opredeljuje podjetnike, ki registrirajo popoldanski s. p. kot osebe, ki opravljajo postranski poklic in za opravljanje le-tega pa plačujejo pavšalne prispevke v zdravstveno in pokojninsko blagajno, saj gre za zavarovanje za dodatno delo (in morebitne dodatne poškodbe), ki ga opravljajo.

Višino pavšalnega prispevka, ki se nanaša na pokojninski in invalidski del plačila pavšala, določa 428. člen ZPIZ-2. Višino pavšalnega prispevka za zdravstveno zavarovanje (za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni) pa določa 10. točka 17. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ).

Na Datinem portalu so tudi že pislai o tem, kdo lahko registrira popoldanski s. p. in tudi o tem, da se lahko prehaja iz popoldanskega v redni s. p. in obratno ter o tem, na kaj je potrebno paziti ob prehajanju opravljanja dejavnosti.

Referenti Vem točke Data pri postopku registracije popoldanskega s. p. vedno pripravijo M obrazec. V primeru popoldanskega s. p. je to M12 obrazec, potrdilo o prijavi v zavarovanje kot pavšalist pa bo podjetnik v nekaj dneh po registraciji s. p. prejel po pošti na naslov svoje dejavnosti.

Morda vas zanima tudi:

Več informacij:
Data, d.o.o.
T: 01 600 15 30
E: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
S: www.data.si